Правилното хранене при децата
Здравословното хранене при децата

Здравословното хранене при децата


Как да накараме децата ни да се хранят правилно


Всички деца са предразположени да имитират и са много креативни в това отношение!

Ако вие като родители прекалявате с храната и преяждате, това ще подтикне и вашите деца да го правят. Ако обичате да похапвате салати и децата ще ядат салати. Малчуганите не се учат от това което им казвате, а от примера които родителите им дават.



В такъв случай първо трябва да насочим вниманието към себе си и това какви са нашите хранителни привички, за да променим и подобрим тези на децата
Принципите за правилното хранене се отнасят за всички, за деца и възрастни като можем да ги разделим на благоприятстващи и не благоприятстващи здравето.
За малчуганите е необходимо да ги подтикнем и насочим, така че хранителните им навици да не довеждат до неблагоприятни странични последици.
За да сме в добро здраве нашето тяло се нуждае от няколко прости, но важни съставки – ензими, минерали, витамини и мастни киселини. В по-голямата част от храните и продуктите които децата ни обичат и с които се хранят ежедневно, тези компоненти липсват за съжаление или са заместени с изкуствени заместители.
Всички сладки и солени продукти, зърнени храни които са пакетирани или хамбургери, пици, пържени картофи и тн, не само че не предоставят нищо на организма, а дори и го съсипват.
Вече абсолютно всички, не само учените асоциират тези продукти с много застрашаващи живота болести – диабет, астма, рак и затлъстяване които се наблюдават и при децата, за съжаление.


Здравословно или не – какво да направим

Трябва наистина да си дадем равносметка какво ядат ежедневно децата ни по-често в съотношението пакетирани и ежедневни храни и здравословни продукти и храни, зеленчуци, плодове и тн.



Доста тревожен е факта, че всички тези преработени, рафинирани, пълни с захари, общо казано вредни храни, са навлезли сериозно в ежедневното ни хранене и в домовете ни.
Според нас основния проблем е, че децата знаят колко вредни са тези храни, но ги искат постоянно и всеки ден, защото са свикнали с тях. Като че ли най-доброто решение в случая е подходът със замяната. Подменете белия хляб с домашно приготвен или пълнозърнест, заменете купешкия сладолед със замразен банан примерно или млечните кремчета от магазина с домашно мляко смесено със сладко. Всичко зависи от вас и от изобретателността ви. Постарайте се да наложите промените постепенно и бавно, като вземете в предвид вкусовете на малчуганите и им дадете необходимото време да свикнат с новите вкусове.



Друга трудност е свързана в голяма степен с емоциите ни

Доста често ние като родители, в това число включаем и дядовците и бабите, ползваме храната с цел да покажем любовта към децата си (внуците). Разбира се, че никой не го прави нарочно и всичко е с много добри намерения, за да покажем привързаността си. Не всеки път е възможно да избегнем подобни случаи и ситуации, но не трябва да го правим постоянно, защото детето ще добие грешна представа и ще си изгради грешни асоциации за храната. Примерно подсъзнателно малчуганите ще свързват даването на бисквитка или шоколад с дълбоки чувства като обичта към родителите „мама или татко ме обича“. Проблемът се очертава, в случаите когато детето е подтиснато или тъжно, но наоколо няма кой да го успокои или да му помогне (мама или татко) и тогава по инстинкт то изяжда сладкото, за да се чувства добре.
Тази емоционална вихрушка ни преследва цял живот, за това е добре да правим всичко разумно и да предпазим децата си от подобни слабости.



Друга честа грешка е така нареченото „хранително подкупване“, когато караме децата да направят нещо и им обещаваме награда след това. Например „ изяж този плод, а след това ще ти дам вафла или сладолед“. Тази стратегия би могла да има обратен ефект, като детето ще свикне да иска постоянно награда и по възможност ще пропусне да изяде плода. Опитайте се да обясните просто, че плодовете са много полезни и от тях те ще пораснат здрави и силни, а вие ги карате да ги ядат защото искате най-доброто за децата си и ги обичате.


Покажете на децата си ползите от зеленчуците и плодовете



    - Ти си болен и не можеш да отидеш на градина и да си играеш с децата.
    - За да си здрав и да се предпазиш от грипове и настинки яж повече портокали, защото те съдържат витамин С.
    - Утре си на изпит! Хапни един банан преди изпита и той ще те улесни за да се съсредоточиш и да си вземеш изпита с лекота.


И за да приключите с хранителното подкупване, направете опити да го замените с други алтернативни награди или опции. Нещо подобно на - ще те заведа на кино или ще прекараме времето заедно цялото семейство и ще играем на любимата ти игра. Така детето ще се разсейва и ще има по-добър стимул.
Поставете си нов стремеж, като цялото семейство преследвате определени цели. Всеки член от семейството или всички заедно да направите по една важна стъпка напред.



  • Всеки да консумира по един зеленчук или плод на ден допълнително. Опитайте се да го правите заедно няколко седмици, за да свикне детето да хапва повече от витаминозната храна;

  • Всички от семейството ще спрете употребата на безалкохолни напитки и ще ги замените с вода или фреш сокове, за около месец;

  • Всички ще се хранят по 3 пъти на ден, без да прескачате закуска, обяд или вечеря;

  • Изцяло ще премахнете употребата на бял хляб и тестени продукти и ще ги заместите с пълнозърнести и натурални продукти;

  • Вечерята ще е поне половин час и всички заедно ще вечеряте на масата, опитайте се да го правите без да гледате телевизия в същото време и без телефони на масата;

  • Когато гледате филмче заедно заместете пуканките със сурови ядки или пресни плодове.


Ако направите опити да следвате тези примерни стъпки, това до голяма степен ще ви превъзпита всички заедно като семейство.


Хитрости за здравословно хранене в ежедневието на децата



Правете така, че постоянно да има нарязани зеленчуци и плодове в дома ви и да има лесен достъп до мястото където ги държите. Така когато ги виждат децата ще си вземат от тях.
Предоставяйте по-голямо разнообразие от зеленчуци и плодове, за да има избор детето и да може да прецени кое му харесва и кое не.
Опитвайте се при всяко хранене да предлагате пресни зеленчуци, било то на салата или поднесени по друг начин.
Подредете хладилника и поставете старите нездравословни храни на по-горните рафтове, за да е по-труден достъпа до тях. На по-удобните и достъпни рафтове сложете храната която искате децата да консумират, така че да имат лесен достъп до нея.
Приготвяйте в къщи домашна лимонада, плодови и зеленчукови сокове, поне 3-4 пъти седмично.
Правете си домашно кисело мляко и по възможност други домашни млечни продукти.
И не забравяйте вашият личен пример е от първостепенно значение за вашите деца, те копират изцяло вас и вашите хранителни навици и привички. Нека да се опитаме да ги възпитаме правилно и да им изградим подходящите навици, защото те са нашето всичко!

Прочетете още: Подготовка на детето за сън и обичаи преди лягане ➤➤➤


ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ
КОМЕНТАРИ
НАПИШЕТЕ КОМЕНТАР

„Рени Фешън” ЕООД | „Рени Фешън®”, Всички права запазени